معرفی رشته پرتو درمانی

 • منتشر شده در ۹۸/۰۵/۱۳
 • 417 بازدید
 • بدون دیدگاه
تصویر ندارد

رشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تکنولوژی پرتو درمانی 

این رشته یکی از رشته‌های محبوب بین داوطلبان رشته تجربی می‌باشد که هدف آن درمان تومورهای خوش خیم و بدخیم و درمان سرطان و پیشگیری از بدتر شدن آن‌هاست. این رشته از زیر شاخه‌های فیزیک پزشکی است و دوره‌ی تحصیل آن در کارشناسی پیوسته به مدت ۴ سال و ۹ ترم می‌باشد که دانشجویان با گذراندن ۱۳۰ واحد که ۲۲ واحد آن عمومی و ۸۴ واحد آن درس‌های پایه و تخصصی و ۲۴ واحد آن کارآموزی می‌باشد، فارغ‌التحصیل می‌شوند. این رشته با رشته رادیولوژی تفاوت بسیار زیادی دارد.

دررشته پرتو‌درمانی، با استفاده از اشعه‌های آلفا، گاما و … به درمان بیماری می‌پردازند ولی در رادیولوژی از اعضای مختلف بدن برای مقاصد مختلف (به طور مثال برای درمان دندان از دندان‌ها عکس برداری می‌کنند) با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته عکس برداری می‌کنند.

رشته پرتو درمانی

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته  تنها در دوره‌ی کارشناسی ارشد امکان‌پذیر است. دوره دکترا در این رشته در ایران وجود ندارد.  گرایش‌های این رشته در مقطع کارشناسی ارشد،  رشته‌ی مهندسی پزشکی (زیست مواد یا بیواتیریک)، نانوتکنولوژی پزشکی، رادیو بیولوژی، حفاظت پرتویی، فیزیک پزشکی و … می‌باشد.

توانایی‌های لازم برای انتخاب رشته تکنولوژی پرتو درمانی


برای انتخاب این رشته، توجّه کردن به شخصیت فردی یکی از ملاک‌های مهم می‌باشد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در دوران دبیرستان در درس‌هایی همچون فیزیک به خصوص فیزیک نور، زیست‌شناسی، ریاضی تسلط کامل داشته باشد.
 • داشتن روحیه عالی و ذهن آماده.
 • تمرکز و دقت عمل در این رشته بسیار مهم می‌باشد.

آینده این رشته در ایران


فارغ‌التحصیلانی که چهار سال رشته پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و کارشناسی را اخذ کرده اند، می‌توانند وارد بازار کار شده که در این صورت می‌توانند وارد مراکز درمانی و یا مراکز تحقیقاتی شوند و درآمد کسب کنند و یا می‌توانند وارد مقطع کارشناسی‌ارشد شده و تخصص کسب کنند که یا هیأت علمی شده و وارد حیطه دانشگاهی می‌شوند یا به طور تخصصی و به عنوان متخصص وارد بازار کار شده و درآمد عالی داشته باشند.

رشته پرتو درمانی و بازار کار

طبق خبرگزاری دانشجویان که در تاریخ ۸ تیر ۹۵ انتشار یافته است، ایران (ایسنا): مقدار فارغ‌التحصیلان کارشناسی پرتودرمانی بسیار بیشتر از تعداد مراکز درمانی و رادیوتراپی می‌باشد؛ به همین علّت کمی نوسان در بازارکار برای این رشته وجود دارد. البته با پیشرفت تکنولوژی و دستگاه‌های موجود، در بازار کار جنبشی ایجاد شده و فارغ‌التحصیلان و متخصصان کارآمد این رشته بیکار نمی‌مانند. البته به علّت تحریم‌های موجود وارد کردن دستگاه‌های پیشرفته بسیار سخت بوده و این روند به کندی پیش می‌رود. به طور کلی بازار کار برای این رشته برای فارغ‌التحصیلان کارآمد مطلوب است.

آینده این رشته در سایر کشورها


این رشته در سایر کشورها در مقطع کارشناسی پیوسته وجود دارد و با توجّه به اینکه در کشور‌های خارجی دستگاه های فوق پیشرفته و مدرن در این زمینه بسیار زیاد و مناسب است، هم زمینه برای ادامه تحصیل در مقاطع دکترا و بالاتر وجود دارد هم بازارکار مناسبی دارد و علاقه‌مندان می‌توانند در کشور‌های خارجی ادامه تحصیل دهند و وارد بازار کار مناسبی شوند.

 • برچسب‌ها:

ممکن است به این مطالب علاقه‌مند باشید

تصویر ندارد

معرفی رشته های پیراپزشکی

 • انتشار ۹۸/۰۵/۰۵
 • 416 بازدید

دیدگاه‌ها

پربازدید ترین‌ها

مشاوره انتخاب رشته

مشاوره انتخاب رشته

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراری و آزاد تلفنی و حضوری: برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان فکر می کنند. برای داشتن انتخاب رشته‌ ی خوب، مهم‌ ترین چيز دارار بودن کارنامه کنکور و نمره کنکور و رتبه‌ کنکور خوب می باشد. این افراد بيش تر از آن ‌که به خودشان، اهداف شان، آينده‌ شان و زندگی شان فکر کنند. به نظر دیگر…

 • 1319 بازدید
 • انتشار ۹۷/۰۵/۰۹

مشاوره خصوصی

برنامه ریزی شخصی سازی شده هماهنگ با آزمون های آزمایشی سال تحصیلی ۹۷-۹۸ برنامه ریزی کاملا شخصی سازی شده طبق برنامه کلاس های خصوصی و مدرسه همگام با آزمون موسساتی چون قلمچی و گزینه ۲ و سنجش و … مشاوره و پیگیری منظم روزانه و ۴ تماس تلفنی با مشاوران موسسه که همگی دانشجویان پزشکی…

 • 1012 بازدید
 • انتشار ۹۷/۰۵/۲۳
نفرات برتر کنکور 97

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری ۹۷ اعلام شد + عکس و مشخصات

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری ۹۷ اعلام شد + عکس و مشخصات اسامی نفرات برتر کنکور سراسری ۹۷ به شرح ذیل است: نفرات برتر گروه علوم ریاضی و فنی نفر اول علیرضا شاطری از بابلسر، نفر دوم محمدصادق کشاورزی از تهران،  نفر سوم بهار رادمهر از قم، نفر چهارم محمدرضا اسکندری از تهران و نفر پنجم…

 • 793 بازدید
 • انتشار ۹۷/۰۵/۱۰

همه چیز درمورد رشته پزشکی

رشته پزشکی به عنوان یکی از مهمترین رشته های زیر گروه تجربی از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.. رشته پزشکی رویای بسیاری از دانش آموزان میباشد. رویایی که شاید تا قبل از مطالعه این مقاله نا واضح باشد. در این مقاله سعی داریم رشته ی پزشکی را با بازار کار و طول دوره و سختی های این رشته بیشتر صحبت کنیم… موضوعاتی…

 • 712 بازدید
 • انتشار ۹۷/۱۰/۲۶